Suat Tore
World of Traveller

Hindistan pazarına bakış

Mart 22nd 2016 in Türkçe yazıları

TÜRSAB bu yıl 29 – 31 Ocak 2016 tarihleri arasında Hindistan’ın Yeni Delhi şehrinde gerçekleştirilen SATTE Turizm Fuarı’na ilişkin fuar sonuç raporu açıklandı. Dünyanın nüfus yoğunluğu bakımından en büyük ikinci ülkesi konumundaki Hindistan, ekonomisi ve turizm potansiyeli ile dikkat çekiyor. Fuara katılan Türk turizmciler, Hindistan’dan Türkiye’ye gelen turist sayısının henüz sınırlı seviyelerde olduğunu belirtirken büyüme ve harcama potansiyeli ile dikkat çeken Hindistan pazarından umutlu olduklarını ifade ettiler.

HİNDİSTAN EKONOMİSİ VE TURİZM
Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerine göre Hindistan ekonomisi 2014 yılında 2 trilyon 51 milyar dolarlık bir büyüklük oluşturdu. Yine IMF verilerine göre Hindistan’da geçtiğimiz yıl kişi başına düşen milli gelir ise 1688 dolar düzeyinde gerçekleşti. IMF’nin Hindistan ekonomisi için beklediği büyüme oranı ise yüzde 7,6 seviyesinde bulunuyor. Bu büyüme verisi ile Hindistan’ın Çin’i de geride bırakarak 2016 yılında dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olması bekleniyor.
Hindistan’da en önemli ekonomik aktivite birimlerinden birini oluşturuyor. Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi WTTC tarafından açıklanan verilere göre destek olduğu diğer sektörlerle birlikte turizmin Hindistan ekonomisi içinde oluşturduğu toplam büyüklük 2014 yılında 125 milyar Dolar oldu. Bu rakam Hindistan ekonomisinin oluşturduğu Gayri Safi Milli Hasılanın (GSMH) yüzde 6,7’sine karşılık geliyor. WTTC verilerine göre Hindistan’da turizm sektörünün destek olduğu diğer sektörlerle birlikte oluşturduğu toplam istihdam sayısı 36 milyon 695 bin 500 kişiye ulaşırken bu sayı ülkedeki toplam istihdamın yüzde 8,7’sine karşılık geliyor.

2016 yılı başında nüfusu 1,3 milyar seviyesini aşan Hindistan’da yurtdışına çıkışlar ülkenin nüfusuna oranla henüz düşük seviyede bulunsa da istikrarlı biçimde artıyor. Hindistan Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre 2000 yılında 4,2 milyon seviyesinde bulunan yurtdışına çıkış sayısı 2014 yılı sonunda 18,3 milyona ulaştı.
Türkiye, Hindistan’da popülaritesi son yıllarda hızla artan ülkelerden birisi konumunda bulunuyor. Özellikle İstanbul ve Antalya düğün turizmi konusunda Hindistan kamuoyunda algısı ön plana çıkan destinasyonlar arasında yer alıyor. Hindistan’dan gelen toplam ziyaretçi sayısı 2015 yılsonu itibariyle 130 bin gibi düşük seviyelerde bulunsa da pazarda önemli bir büyüme potansiyeli bulunuyor.
Kültür ve Turizm Bakanlığı “Pazar Raporları Araştırması’na göre; Türkiye’ye Hindistan’dan gelen yabancı ziyaretçilerin ağırlıklı olarak ilgi gösterdiği destinasyonlar arasında İstanbul, Antalya, İzmir, Kapadokya bulunuyor.

Satte Uluslararası Turizm Fuarı; Hindistan’ın Yeni Delhi kentinde 29-31 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirildi. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) ve Hindistan Turizm Bakanlığı destekleriyle gerçekleştirilen SATTE Yeni Delhi Turizm Fuarı’nda 35 ülkeden 750 üzerinde katılımcı stant ile katılım gösterdi. Fuar süresince ‘Hindistan ve Turizm’ ve ‘Hindistan’da Niş Turizm Fırsatları ve Zorlukları’ gibi konularda paneller gerçekleştirildi.

2016 HİNDİSTAN PAZAR BEKLENTİLERİ
2016 yılında küresel ekonomide yavaşlama beklenirken Hindistan yüzde 7,6’lık büyüme beklentisi ile bu yıl en hızlı büyüyen ekonomi olacak. – Nüfusu 2016 başında 1,3 milyarı aşan Hindistan’da nüfus artışına paralel bir ekonomik gelişim yaşanıyor. – Yurtdışına çıkan Hintlilerin sayısında da istikrarlı bir artış bulunuyor. – Yurtdışına seyahat eden Hindistan vatandaşları yüksek harcama potansiyeli ile dikkat çekiyor. – Türkiye, Hindistan’da popülaritesi artan bir destinasyon konumunda. – Türk turizmcilerin beklentisi Hindistan’dan gelen yabancı ziyaretçi sayısının çok kısa vadede olmasa da orta ve uzun vadede önemli seviyelere geleceği yönünde.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Türkiye Seyahat Acentaları Birliğinin çıkış yolu önerilerini kapsayan raporunu bitiriyoruz.

Previous Entry

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) bu yıl 9-13 Mart tarihleri arasında Almanya’nın başkenti Berlin’de 50’inci kez gerçekleştirilen “Uluslararası Turizm Borsası – ITB Berlin Turizm Fuarı’na ilişkin fuar değerlendirme raporunu açıkladı.

Next Entry