Suat Tore
World of Traveller

Turizm için çıkış yolları -5-

Mart 15th 2016 in Türkçe yazıları

Türkiye Seyahat Acentaları Birliğinin çıkış yolu önerilerini kapsayan  raporunu bitiriyoruz.

BÖLÜM 4: 2016’YI HASARSIZ ATLATMAK İÇİN ÖNERİLER

DAHA ÇOK HARCAYAN TURİST HEDEFİ: Turizm sektörü 2016 yılında en büyük hazırlık planını Rusya’dan gelecek turist sayısının azalması üzerine yapıyor. Rusya’dan 4,5 milyona yakın turist ağırlayan Türkiye, bu sayının ciddi biçimde azalması ihtimaline karşın başka coğrafyalardan daha çok turist çekmek için kolları sıvadı. TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, ABD ve Latin Amerika ülkelerine yoğunlaştıklarını anlatırken, hedefi Latin Amerika’dan 500 bin, ABD’den 1 milyon turist çekmek olduğunu söyledi. Ulusoy, bu ülkelerden gelen turistlerin First Class uçan turistler olduğunu, gittikleri ülkede de daha büyük harcamalar yaptığını kaydetti. Ulusoy, “Türkiye’ye gelen turistlerin ortalama harcamasının 3-4 katı harcama potansiyeli olan turistler bunlar. Dolayısıyla bu sene turist sayısı kadar daha çok harcama yapacak turiste odaklanarak toplam turizm gelirini de dikkate alan bir strateji uygulayacağız” diye konuştu.

 

TURİSTE DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ: Ulusoy ayrıca, 2016 yılında yerli turizmin de desteklenmesi gerektiğine vurgu yaparak, yerli turiste düşük faizli kredi verilmesi için Turizm Bakanlığı yetkilileriyle çalıştıkları bilgisini verdi. Ulusoy, bu çerçevede eşzamanlı olarak bankalarla da görüşüldüğünü ifade ederek, turizm harcamaları için piyasa faizinin yarısı kadar düşük faiz verilmesi için ön çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.

 

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU’NA MEKTUP: Turizm sektörünün 2016’yı hasarsız atlatabilmesi için başta Davutoğlu olmak üzere siyasilerden bir mektupla destek isteyen TÜRSAB, taleplerini şu şekilde özetledi:

·        BANKALARDAN ANLAYIŞ: Sektörün moral kazanması için devletin arkasında olduğu duygusunun kazandırılması, bunu için de bankaların anlayışlı davranmasının sağlanması ve devletin ilgili kurumlarının anlayışlı olması.

·        AGRASİF TANITIM : Devlet-özel sektör işbirliğinde yurt dışı tanıtım kampanyaları gerçekleştirilmesi, bu çalışmaların pazar bazında etkili bir plan çerçevesinde yapılması, agresif bir tanıtım atağına geçilmesi,

·        ERKEN REZERVASYON KAMPANYASI: İç pazarı hareketlendirmek için erken rezervasyon kampanyasının etkili yapılması, 2016 yılı boyunca iç turizmi destekleyen çeşitli kampanyalar yapılması.

·        YENİKAPI’YA KRUVAZİYER LİMAN: Kruvaziyer turizminin desteklenmesi için Sarayburnu Limanı’nın 2 no’lu Kurul’da mevcut sorununun aşılması, Salı Pazarı’nda mevcut çalışmalar nedeniyle daralan liman sahasına alternatif üretilmesi, köklü çözüm olarak Yenikapı Miting Meydanı’nın bir bölümünün kruvaziyer limanı haline getirilmesi.

·        ÖZEL GENELGE YAYINLANMALI: Özellikle Rusya’dan yaşanan iptaller (örneğin iptal olan futbol kulüp kampları ilgi ilgili otellerle acentalar arasında yaşanan sorunlar) konusunda ilgili sektör ve kurumların anlayışlı davranması konusunda bir genelge yayınlanması.

·        KDV’DE VE SGK PRİMLERİNDE İNDİRİM : Tüm turizm hizmetlerinde KDV oranının yüzde 8’e düşürülmesi, SGK primlerinde 2016 yılına özel indirim sağlanması.

·        VERGİDE 1 YIL ERTELEME: Muhtasar ve diğer vergi ödemelerinde 1 yıl erteleme sağlanması,

·        SABİHA GÖKÇEN’E DE DESTEK: Charter’lara verilen desteğin Sabiha Gökçen Havalimanı’nı da kapsaması,

·        TURİST TAŞIMAYA FARKLI KATEGORİ: Ulaştırma Bakanlığı tarafından özel bir düzenleme yapılarak turist taşımacılığı yapan araçların ticari taşıma yapan araçlardan farklı bir kategoride değerlendirilmesinin temin edilmesi, TÜRSAB’ın UKOME’lerde temsil edilmesi.

·        ÖTV’DEN MUAF MAZOT: Turizm taşımacısına ÖTV den muaf mazot kullanımının sağlanması.

·        KAMU ÇALIŞANINA TATİL PRİMİ: Kamu çalışanlarının yaz tatillerini otellerde geçirmeleri konusunda teşvik verilmesi. Tatil bedelinin bir bölümünün devlet tarafından tatil primi olarak karşılanması. Sektörün temsilcisi birliklerin ve ilgili bakanlıkların bu konuda hemen bir formül ortaya koyarak ortak iradenin oluşturulması.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Türkiye Seyahat Acentaları Birliğinin çıkış yolu önerilerini kapsayan raporuna devam ediyoruz.

Previous Entry

TÜRSAB bu yıl 29 – 31 Ocak 2016 tarihleri arasında Hindistan’ın Yeni Delhi şehrinde gerçekleştirilen SATTE Turizm Fuarı’na ilişkin fuar sonuç raporu açıklandı

Next Entry