Suat Tore
World of Traveller

TÜRSAB ITB Berlin raporunu açıkladı -1-

Mart 29th 2016 in Türkçe yazıları

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) bu yıl 9-13 Mart tarihleri arasında Almanya’nın başkenti Berlin’de 50’inci kez gerçekleştirilen “Uluslararası Turizm Borsası – ITB Berlin Turizm Fuarı’na ilişkin fuar değerlendirme raporunu açıkladı.

Dünyanın ve Türkiye’ye en çok turist gönderen ülke konumundaki Almanya’nın en büyük turizm fuarı niteliğindeki ITB Berlin Fuarı, zorlu bir süreçten geçen Türk turizmcilerin yoğun katılımı ile gerçekleşti. Alman pazarında geçtiğimiz yıllara göre düşük kalan Türkiye talebinde umutlar son dakika satışlara bağlanmış durumda.

ALMANYA EKONOMİSİ

Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerine göre; dünyanın; ABD, Çin ve Japonya’dan sonra dördüncü en büyük ekonomisine sahip ülkesi olan Almanya, aynı zamanda Avrupa’nın da en büyük ekonomisi durumunda bulunuyor. Alman Federal İstatistik Kurumu (Destatis) tarafından açıklanan verilere göre; Almanya’nın Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYH) 2015 yılında 3 trilyon 25 milyar Euro’luk bir büyüklük oluşturdu. IMF verilerine göre 2015 yılında Almanya’da kişi başına düşen ortalama milli gelir ise 41 bin 267 dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu veriye göre; Almanya, kişi başı gelir bakımından dünya 19’uncusu konumunda bulunuyor

2005 yılında %11,7’ye çıkarak rekor seviyeye ulaşan Almanya’daki işsizlik oranı, sonrasındaki yıllarda istihdam yaratıcı yapısal reformların hayata geçirilmesi sayesinde önemli bir gerileme gösterdi. İstihdamı destekleyen yaklaşımların sonuç vermesiyle 2014 yılında %6,7’ye gerileyen Almanya’daki işsizlik oranı, 2015 yılında daha da azalarak %6,4 seviyesine düştü. Alman Federal Çalışma Ajansı tarafından açıklanan verilere göre 2015 yılında gerçekleşen %6,4’lük işsizlik verisi 1991 yılından bu yana yakalanan en düşük seviye olarak kayıtlara geçti.

Almanya, ithalat-ihracat dengesi ve verdiği cari fazla açısından dünyanın en başarılı ekonomilerinden biri olma kimliğini 2015 yılında da sürdürdü. Alman Federal İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre; Almanya’dan ihraç edilen ürünlerin toplam değeri 1 trilyon 419 milyar Euro’ya ulaştı. Almanya’nın gerçekleştirdiği ithalat ise 1 trilyon 183 milyar Euro oldu.

Açıklanan bu verilere göre; Almanya 2015 yılında 236 milyar Euro cari fazla vermiş oldu. 2013 ve 2014 yıllarında büyüyen Alman ekonomisindeki olumlu trend, 2015 yılında da devam etti. Federal İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre; Almanya ekonomisi 2015 yılında % 1,7 oranında büyüdü. Uluslararası Para Fonu (IMF) ise Almanya ekonomisindeki büyümenin önümüzdeki yıllarda da sürmesini bekliyor. IMF’nin öngörüsüne göre Alman ekonomisi, 2016 ve 2017 yıllarında %1,7 oranında büyüyecek. Haftaya devam edeceğiz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

TÜRSAB bu yıl 29 – 31 Ocak 2016 tarihleri arasında Hindistan’ın Yeni Delhi şehrinde gerçekleştirilen SATTE Turizm Fuarı’na ilişkin fuar sonuç raporu açıklandı

Previous Entry

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) bu yılki “Uluslararası Turizm Borsası – ITB Berlin Turizm Fuarı’na ilişkin fuar değerlendirme raporunu sürdürüyoruz.

Next Entry