Suat Tore
World of Traveller

TÜRSAB ITB Berlin raporunu açıkladı-2-

Nisan 5th 2016 in Türkçe yazıları

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) bu yılki “Uluslararası Turizm Borsası – ITB Berlin Turizm Fuarı’na ilişkin fuar değerlendirme raporunu sürdürüyoruz.

Uzun yıllar boyunca dünya turizm pazarının “En çok seyahat eden” ve “En çok turizm harcaması gerçekleştiren ülkesi” olarak anılan Almanya, bu unvanlarını Çin’e kaptırsa da listenin üst sıralarında kalmayı sürdürüyor. Araştırmalar; Almanya’da, turizm sektörünün oluşturduğu ekonomik büyüklüğün 100 milyar Euro sınırında bulunduğunu ortaya koyuyor. Alman Seyahat Birliği (DRV) tarafından açıklanan verilere göre; Almanya’da turizm sektörünün doğrudan oluşturduğu büyüklük 97 milyar Euro’nun üzerinde.

Turizmin destek olduğu diğer sektörlerle birlikte oluşturduğu ekonomik büyüklük ise 214,1 milyar Euro ile Almanya ekonomisinin yüzde 9,7’sine karşılık geliyor.  Turizm sektörü Almanya’da oluşturduğu istihdam hacmi ile dikkat çekici bir noktada bulunuyor. DRV tarafından açıklanan verilere göre; Almanya’da turizm sektöründe istihdam edilenlerin sayısı 2 milyon 900 bin. Bu verilere göre; dünyanın en önemli otomobil ihracatçılarından biri konumundaki Almanya’da otomotiv endüstrisinin oluşturduğu istihdam 775 bin seviyesinde iken turizm sektörü bu sayının 4 katına yakın kişiye iş olanağı sağlıyor.

Yurtdışına gönderdiği turist sayısının yüksekliği ile dikkat çeken Almanya aynı zamanda önemli bir varış destinasyonu konumunda bulunuyor. Alman Federal İstatistik Kurumu (Destatis)  tarafından açıklanan son verilere göre; 2015 yılında Almanya’yı ziyaret eden turist sayısı 34 milyon 970 bin kişi oldu. Bu sayı 2014 yılına göre %5,9’luk artış anlamına geliyor.

Hem iç hem de dış turizmde artan potansiyel ile birlikte Almanya’daki otellerde gerçekleşen geceleme sayısı da yükselmeye devam ediyor. 2006 yılında 351 milyon gecelemeye ev sahipliği yapan Almanya’daki turistik tesisler, 2015 yılında 436,2 milyon geceleme sayısına ulaştı. Söz konusu gecelemelerin 79,6 milyonluk kısmı yabancı turistlerden kaynaklanırken Almanya’da iç turizm kaynaklı geceleme sayısı 356,5 milyon seviyesinde gerçekleşti.

Dünyanın en çok turist çeken ülkeleri arasında yedinci sırada bulunan Almanya, turizm geliri ile de üst basamaklarda yer alıyor. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü 2014 yılında Almanya’nın turizmden elde ettiği gelirin 43,3 milyar dolar seviyesinde bulunduğunu açıkladı. Buna göre Almanya’ya giden turistler bu ülkede ortalama 1312 Dolarlık harcama gerçekleştiriyorlar. Haftaya devam edeceğiz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) bu yıl 9-13 Mart tarihleri arasında Almanya’nın başkenti Berlin’de 50’inci kez gerçekleştirilen “Uluslararası Turizm Borsası – ITB Berlin Turizm Fuarı’na ilişkin fuar değerlendirme raporunu açıkladı.

Previous Entry

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) bu yılki “Uluslararası Turizm Borsası – ITB Berlin Turizm Fuarı’na ilişkin fuar değerlendirme raporunu sürdürüyoruz.

Next Entry