Suat Tore
World of Traveller

TÜRSAB ITB Berlin raporunu açıkladı-4-

Nisan 19th 2016 in Türkçe yazıları

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) bu yılki “Uluslararası Turizm Borsası – ITB Berlin Turizm Fuarı’na ilişkin fuar değerlendirme raporunu sürdürüyoruz.

Tatillerini ağırlıklı olarak tur operatörü ve seyahat acentaları üzerinden satın alan Alman tüketicilerin tatil motivasyonunu en çok katalog ve broşürler arttırıyor. Katalogların ardından seyahat acentasında sağlanan bilgilendirmeler, gidilecek destinasyona ilişkin web sitesi, konaklanacak olan otelin web sitesi de tatil motivasyonunu arttıran mecralar konumunda bulunuyor. *Kaynak: FUR
Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkeler arasında ilk sırada yer alan Almanya bu unvanını 2015 yılında da sürdürdü. 2013 yılında 5 milyon Alman ziyaretçi sınırının aşıldığı Almanya’da 2015’te kaydedilen artış oranı %6,3 düzeyinde oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre; 2015 yılında ülkemize gelen Alman vatandaşlarının sayısı 5 milyon 580 bin 792 kişi oldu.
Alman vatandaşlarının 2015 yılında ortalama tatil süresi 10.2 gün olurken bu süre Türkiye’deki tatillerinde de benzer seviyede gerçekleşti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre Alman vatandaşlarının 2015 yılında Türkiye’deki ortalama kalış süresi 10.2 gün oldu.
Türkiye İstatistik Kurumu Çıkış Yapan Ziyaretçi Araştırması’nın sonuçlarına göre; Alman turistlerin geçtiğimiz yıl Türkiye’de gerçekleştirdikleri kişi başı ortalama turizm harcaması 747 Dolar oldu.

ALMAN TURİZM PAZARINDAN DİKKAT ÇEKEN VERİLER
– Tur operatörü ve seyahat acentaları Alman tüketiciler için en önemli tatil satın alım mecrası olmayı sürdürüyor.
– Tüketicilerin %42’si paket turları tercih ediyor.
– Almanya’da 2015 yılı itibariyle toplam 9 bin 880 seyahat acentası faaliyette bulunuyor.
– Almanların yarısı (%50) tatile kendi otomobilleriyle çıkmayı tercih ediyor.
– Uçak seyahati ile tatile giden Almanların oranı ise bir önceki yıla oranla %1,3 oranında artarak %34’e yükseldi.
– Almanya’da seyahat acentaları üzerinden gerçekleşen tatil rezervasyonları tatilin başlamasından ortalama 113 gün önce gerçekleşti.
– Online rezervasyonlar ise ortalama olarak tatilin başlamasından 79 gün önce gerçekleşiyor.
– Almanya’da yaşayanların % 52’si tatile ailesi veya evli değilse de partneri ile gitmek istiyor.
– FUR Reiseanalyse 2016 araştırmasına göre; Almanlar 2016 yılında geçtiğimiz yıla
nazaran daha çok seyahat edecek.
– Nüfusun %59’u kesin olarak tatil planlıyor. Bu oran geçtiğimiz yıl % 58 düzeyinde idi.
– Araştırma Alman vatandaşlarının hem kendi ekonomik durumlarını hem de dünyadaki gelişmeleri de yakından takip ettiklerini ortaya koyuyor.
– Tatile çıkacak Almanların üçte birinin Almanya içinde tatilini geçirmesi beklenirken, üçte biri Akdeniz ülkelerini, üçte biri ise uzak destinasyonları tercih edecekler.haftaya tamamlıyoruz. Haftaya da devam edeceğiz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) bu yılki “Uluslararası Turizm Borsası – ITB Berlin Turizm Fuarı’na ilişkin fuar değerlendirme raporunu sürdürüyoruz.

Previous Entry

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) bu yılki “Uluslararası Turizm Borsası – ITB Berlin Turizm Fuarı’na ilişkin fuar değerlendirme raporunu sürdürüyoruz.

Next Entry