Suat Tore
World of Traveller

TÜRSAB ITB Berlin raporunu açıkladı-5-

Nisan 26th 2016 in Türkçe yazıları

26
Yıllardan bu yana yurtdışına çıkan Türk vatandaşlarının en çok tercih ettikleri destinasyonlar arasında yer alan Almanya yaşanan hafif düşüşe karşın bu özelliğini 2015 yılında da sürdürdü. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2015 yılına Türkiye’den Almanya’ya giden Türk vatandaşlarının sayısı bir önceki yıla oranla yüzde 3,2 düşüşle 477 bin kişiye geriledi. Ancak yaşanan düşüşe karşın Almanya Türk vatandaşları için en önemli 4’üncü yurtdışı destinasyon özelliğini korumuş oldu.

Bu yıl 50’incisi gerçekleştirilen ITB Berlin Fuarı, hem katılımcı hem de ziyaretçi sayısı bakımından yeni rekorlara imza attı. 9-13 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen ITB Berlin Fuarı’na 187 ülkeden 10 bin katılımcı iştirak etti. 26 holde gerçekleştirilen ve 160 bin metrekarelik alana yayılan ITB Berlin Fuarı’nı 120 bini profesyonel ziyaretçiler olmak üzere toplamda 180 bin kişi ziyaret etti.
Fuarın ardından ITB Berlin Yönetimi tarafından yapılan açıklamada etkinliğin 7 milyar Euro’ya yakın bir iş hacmi oluşturduğu belirtildi. Türkiye; geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine 3.2 No’lu Holde temsil edildi. Türkiye; 3 bin 079 m2’lik (net 2.300 m2) alanda temsil edilirken Türkiye standı, yayıldığı alan itibariyle fuarın en büyük ülke standı oldu. ITB Berlin Fuarı’na Bakanlık ve kamu/özel sektör işbirliği çerçevesinde; 116 stand, yaklaşık 127 katılımcı iştirak etti. Katılımcıların 13’ü seyahat acentası ve tur operatörü, 56’sı otel, 11’i valilik, 47’si birlik, dernek, belediye ve kalkınma ajansları oldu.

2016 YILI ALMANYA PAZAR BEKLENTİLERİ
– Alman ekonomisine ilişkin veriler pozitif seyrediyor. Ülkedeki işsizlik 1991’den bu yana en düşük seviyede, ekonomide büyüme beklentisi devam ediyor.
– Alman tatilcilerin genel ekonomik atmosferden olumlu etkilenmesi bekleniyor. FUR tarafından gerçekleştirilen Reiseanalyze Araştırması da tatil iştahının arttığını ortaya koyuyor.
– Ekonomideki büyümeye paralel biçimde artan Alman tüketicilerin tatil harcamalarının 2016 yılında da artması bekleniyor.
– Alman tüketicileri endişelendiren en önemli konuyu güvenlik sorunu oluşturuyor.
– Araştırmalar Almanların tatil iştahının yüksek olduğunu ortaya koysa da güvenlik endişesi nedeniyle henüz tercihini yapmamış çok önemli bir kitle bulunuyor.
– Görüştüğümüz Alman tur operatörü temsilcileri tatilini henüz satın almamış olan kesimin güvenlik endişesi ile “bekle-gör” yaklaşımı içinde olduğunu dile getiriyor.
– Türk turizmciler de 2016 yaz sezonuna yönelik düşük seyreden rezervasyonları arttırmak için çok sayıda görüşme gerçekleştirdi. Türk turizmcilerin beklentisi “son dakika rezervasyonlarının” artması yönünde. Ancak fuar sonrasında Türkiye’de gerçekleşen terör saldırıları bu beklentiye ilişkin umutları da azaltmış durumda.
– Terör sorunu sadece Türkiye’nin değil birçok ülkenin de gündemindeydi. Paris saldırıları  sonrası Fransa’nın da fuara geçtiğimiz yıllara nazaran daha büyük bir stand ile katılım gösterdiği gözlemlendi.
– ITB Berlin Fuarı’nda en rahat stant İspanya idi. İspanyol turizmcilerle yaptığımız görüşmelerde talebin çok yüksek olduğu buna bağlı olarak dolulukların çok yüksek seyredeceğine ilişkin beklentinin hakim olduğu dile getirildi.
– Mülteci sorunu da Almanların yakından takip ettiği bir konu durumunda. Bu bağlamda yoğun mülteci akınına uğrayan Yunanistan da Alman tatilcilerden yeterli rezervasyonu alamamış durumda. Görüştüğümüz Yunan turizmciler son dakika beklentisi için.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) bu yılki “Uluslararası Turizm Borsası – ITB Berlin Turizm Fuarı’na ilişkin fuar değerlendirme raporunu sürdürüyoruz.

Previous Entry

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç

MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı; a) Sürdürülebilir avcılık ve doğal hayatın korunması ilkeleri gözetilerek, popülasyonları ve yıllık artım miktarları belirlenmiş av ve yaban hayvanlarının av turizmi kapsamında yerli ve yabancı avcılarca avlanmalarına yönelik usul ve esasları belirlemek, b) Acentelerin av turizmi kapsamında av organizasyonları ile av ve yaban […]

Next Entry