Suat Tore
World of Traveller

Termal Turizm-1-

Ağustos 24th 2016 in Türkçe yazıları

Sağlık Bakanlığının sağlık turizmi el kitabında yer alan terma turizmin Türkiye’deki görünümü de aktarıyoruz.

Türkiye, termal su kaynakları bakımından büyük bir öneme sahiptir. Ülkenin termal suları, hem debi ve sıcaklıkları hem de çeşitli fiziksel ve kimyasal özellikleri ile Avrupa’daki termal sulardan daha üstün nitelikler taşımaktadır. Son yıllarda hızla gelişen sağlık turizmi, termal yatırımları da hızlandırmıştır. Termal kaynak açısından dünyada 7. sırada olan Türkiye’de birçok termal otel hizmet vermektedir. Bu oteller şifalı sularla otelciliği birleştirerek farklı mimari çizgilere sahip konforlu yaşam alanları, güler yüzlü çalışanları ve kusursuz ev sahipliği ile misafirlerini ağırlarlar.

Termal Turizmin geliştirilmesi yönünde Bakanlığımızca 2007 yılı içerisinde hazırlanan Türkiye Turizm Stratejisi ve Termal Turizm Master Planı kapsamında çalışmalar yürütülmektedir. 2.1. Termal Turizm Tanımı: Termomineral su banyosu, içme, inhalasyon, çamur banyosu gibi çeşitli türdeki yöntemlerin yanında iklim kürü, fizik tedavi, rehabilitasyon, egzersiz, psikoterapi, diyet gibi destek tedavilerinin birleştirilmesi ile yapılan kür (tedavi) uygulamaları yanı sıra termal suların eğlence ve rekreasyon amaçlı kullanımı ile meydana gelen turizm türüdür. Kür Tedavi etkeninin belli dozda, seri halde, düzenli aralıklarla, belli sürelerle tekrarlanarak verilmesi ile uygulanan tedavi yöntemidir. Kaplıca Tedavisi Toprak, yer altı ve deniz kaynaklı mineralli sular, gazlar, peliodler (çamurlar) ve iklimsel unsurlar gibi doğal tedavi unsurlarının yöredeki iklim olanakları ve gerekli görülen diğer tedaviler ile birlikte kür tarzında uygulandığı bir tedavi sistemidir. Balneoterapi Termomineral sular, peloidler ve gazlar gibi doğal tedavi unsurlarının banyo, içme ve inhalasyon (soluma) yöntemleri ile kür tarzında tedavi amaçlı kullanılmasıdır. İnhalasyon Uygulamaları Termomineral su zerrecikleri ile yapılan soluma uygulamalarıdır. İçme Kürleri Mineralli sular ile kaplıcalarda ya da yaşanılan yerde yapılan içme kürleridir. Peloidterapi Doğal, jeolojik ve/veya biyolojik olaylar sonucu oluşan organik ve/veya inorganik maddeler olan peloidlerin bir balneoterapi yöntemi olarak kullanılmasıdır. Halk arasında şifalı çamurların tedavi amaçlı kullanılması olarak bilinmektedir. Klimaterapi Hava sıcaklığı, nem, rüzgâr şiddeti ve hızı, güneş ışınımı ve benzeri iklimsel faktörlerin sistematik ve dozlaymış kür tarzında uygulanmasıdır. Talassoterapi Koruyucu ve tedavi edici ve/veya kür amaçlı olarak tıbbi gözetim ve denetim altında, deniz suyu iklimi ve unsurlarının kür tarzında uygulandığı bir tedavi sistemidir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kaplıca tedavisinde kullanılan elektroterapi, egzersiz tedavileri, masaj ve diğer yöntemlerdir. Medikal Tedavi Kaplıca tedavisi sırasında hastaya lokal veya sistemik olarak uygulanan ilaç tedavi yöntemidir. Destek Uygulamalar Sağlık eğitimi, diyet uygulamaları, günlük yaşam aktivitelerinin düzenlenmesi, davranış değişikliği eğitimleri ve psikolojik destek yöntemidir.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Sağlık turizmi konusunu tamamlıyoruz. Sağlık Turizmi İçin Türkiye’ye Davetlisiniz.

Previous Entry

Termal Suların Sınıflandırılması

Termal Sular Çıkış noktasında sıcaklığı 20 ºC ve üzerinde olan sulardır. Mineralli Sular Doğal ve sondaj-galeri yoluyla yeryüzüne çıkarılan, litresinde en az 1gram çözünmüş mineral içeren, bakteriyolojik ve kimyasal kirlenmeye uğramamış olan, fizyolojik ve tedavi edici etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış sulardır. Termomineral Sular Hem doğal sıcaklıkları 20 ºC›nin üzerinde olan hem de litresinde […]

Next Entry