Suat Tore
World of Traveller

BOYD’dan yöneticiler için bir proje -4-

Ekim 18th 2016 in Türkçe yazıları

BOYD Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği konaklama sektöründeki yöneticileri ilgilendiren hazırladığı projeyi tanıtmayı sürdürüyoruz. 

3.2. TEPE VE ORTA KADEME YÖNETİCİLERİ SORUNU

Dünyadaki rakiplerimize oranla nitelikleri açısından daha genç daha kaliteli otellerimizin yanı sıra , büyük potansiyeline rağmen destinasyon olarak yetersiz, yatak sayısı açısından sunabileceği ürünü kısıtlı ülkemizde , gelişen yatak arzına oranla turizm yapabilirliğin en önemli fonksiyonu olan “hizmet standartı”nın oluşturulması çerçevesinde yukarıda açıkladığımız büyük sorunun yanı sıra “tepe ve orta kademe yönetimlerinde” de yaşanan olumsuzluklar Dünya Turizm Pazarındaki imajımızın zedelenmesini tetiklemektedir.

Bu durum uluslar arası turizm operasyonlarını organize eden “Tur Operatörlerinin” her yıl gerek kontrat dönemlerinde gerekse sezon içerisindeki misafir şikayetleri değerlendirmeleri ile oluşan diyalog ve incelemeler esnasında dikkatlerinden kaçmamakta ve müşterilerine karşı prestij kaybetmemek adına satış esnasında ülkemize karşı tavır almalarına neden olmaktadır.

80 li yıllarda Türkiye de Turizm sektörüne verilen olağan üstü teşviklerle gelişen Turizm potansiyeline paralel olarak büyüyen konaklama sektöründeki yatırımlar ne yazık ki bu güne kadar oluşturulamamış bir turizm politikası eksikliği ile çok çarpık bir şekilde büyümüştür.

Genellikle inşaat ve tekstil sektöründen yatırımcıların “birde otelimiz olsun” mantığı ile milyonlarca dolar harcanarak inşa edilen ve işletmeye açılan tesisleri doğru işletebilmenin olmazsa olmazının İnsan olduğu bunun ancak eğitim ve üstün deneyim sahibi profesyoneller tarafından gerçekleştirilebileceği göz ardı edilmiştir.

Maalesef bu olgu , Turizm mesleğinin bir doktorluk , mimarlık ,mühendislik (vs gibi..) önemli ve çok zor bir meslek olduğu göz ardı edilerek , daha ileri boyutlara taşınmış , Yatırımcının sıkca başvurduğu bir eylem olan “ben dünyayı gezdim çok otellerde kaldım otelciliği iyi bilirim” mantığı ile otellerin tepe yönetim koltuklarına oturtulan deneyimli profesyoneller bir süs objesine dönüştürülmüş veya söz dinleyen itaatkar yöneticiler benimsenmiştir..

Ayrıca , bir otel yönetme bilgi beceri ,deneyimine ve henüz o makama hazır olmayan deneyimsiz ucuz işgücü ile çok stratejik bir makam olan otel yöneticiliği dost akraba ilişkileri içerisinde bu gün gelinen kaos ortamını yaratmıştır.

Bu ve benzeri kadrolar ile çalışan bu tesisler Dünyada turizm olgusunu yaratan ve geliştiren ülkelerin profesyonel Dev Tur Operatörlerinin satış pazarlama ve yönetimsel oyuncakları olmuş , oynanan stratejik ve politik oyunlara acemice yaklaşımlar ile yapılan ciddi ve büyük hatalar Ülkemiz Turizmini bu gün içerisinde bulunduğu duruma taşımıştır.

Bu durum maalesef bu günde aynı mantıkla sürdürülmekte olup böyle devam ederse Dünyada turizm yapılabilirlik açısından birinci sırada olan bu muhteşem tabiat , kültür ve tarih hazinesi olan ülkemiz kısa bir gelecekte Turizmde bitiş noktasını yaşamaya mahkum olacaktır.Devam edeceğiz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

BOYD Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği konaklama sektöründeki yöneticileri ilgilendiren hazırladığı projeyi tanıtmayı sürdürüyoruz. 

İnsan unsuruna son derece bağımlı olan turizm sektörü aynı zamanda istihdam yaratmada etkin bir rol oynayabilme niteliği de kazanmaktadır. Dolayısıyla bir ülkede turizm sektörünün gelişmesi, söz konusu ülke insanlarının bu sektörde istihdam edilebilmelerine imkan verebileceği gibi, işsizlik sorununun da kendiliğinden ortadan kalkmasında […]

Previous Entry

BOYD Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği konaklama sektöründeki yöneticileri ilgilendiren hazırladığı projeyi tanıtmayı sürdürüyoruz. 

ÇÖZÜM :

 Nitelikli Turizm çalışanı yasal bir mesleki çatıya ihtiyaç duymaktadır.

1 – Nitelikli personel ile niteliksiz personel arasındaki fark yasal bir zemine oturtulmamış ve devlet kendi eliyle verdiği diplomaları işe yaramaz kılmıştır.

2 – Nitelikli bir turizmcinin başka bir mesleğe ( öğretmen, doktor, […]

Next Entry