Suat Tore
World of Traveller

BOYD’dan yöneticiler için bir proje -8-

Kasım 15th 2016 in Türkçe yazıları

BOYD Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği konaklama sektöründeki yöneticileri ilgilendiren hazırladığı projeyi tanıtmayı bitiriyoruz. 

  1. SONUÇ

Ülkemiz , klasik anlatımla deniz güneş kum üçlemesi ve ikliminin yanı sıra , sahip olduğu Tarih ,Kültür mirasları ile yaşanmış tüm Medeniyetlere ve Dinlere başkentlik yapmış Dünyada turizm yapılabilirlik açısından birinci sırada olması gereken bir Turizm cennetidir.

Dünyada her yıl Bir milyar insanın Turizm hareketine katıldığı bir pastadan aldığı sadece %1 lik bir payla gerçek , maalesef böyle değildir.

Seksenli yılların ortalarında büyük bir ileri görüşlülükle başlatılan , ancak Turizm yapılabilirlik açısından olmazsa olmazların Stratejik bir planı yapılmadan alel acele başlatılan bu hamle çarpık bir gelişmeye neden olmuştur.

Bu nedenle, maalesef bu girişim yukarıdaki tabloyu rakip ülkeler seviyesine getirmeye yeterli olamamıştır.

Plansızlık sonucu, her isteyenin her istediği yerde hiçbir “BİLİMSEL TURİZM STRATEJİSİNE” uymayan “… ben dünyayı çok gezdim, bir çok otelde kaldım,bu işi en iyi ben bilirim,,” mantığı ile , faaliyetlerine göz yumulan yatırımların fiziksel durumları ile Turizm mesleğinin sadece görüneninin kopya edilerek “GÜNÜBİRLİK KARARLARLA” uygulanan son derece AMATÖR OPERASYONEL İŞLETİMLERİ nedeniyle oluşan KALİTE ZAAFİYETİ ve YURT DIŞI TUR OPERATÖRLERİ arasında oluşan İMAJ KAYBI günümüze değin Türk Turizm sektörüne hakim olmuştur.

Biraz da , Milli gelirlerinin büyük bir bölümünü Turizmden kazanan öncelikle Akdeniz çanağındaki Turizm Ülkeleri , kendilerine en büyük rakip olarak gördükleri Ülkemizdeki bu zihniyeti ve gerçek turizm politikalarının üretilememesi konusunda oluşan direnci geliştirdikleri bir dizi taktiklerle desteklemişler dir.

Ne yazık ki bir türlü , Turizmin “öncelikli bir meslek” olduğunu görememiş ve kabul edememiş olmamız nedeniyle “PROFESYONEL BİR PLATFORMA” oturtulamamış Turizm Sektörü öncelikli olarak bu işi fark etmiş Profesyonel rakiplerimiz tarafından manuple edilmekte bu Amatör zihniyetler destek görmektedir.

Bu nedenledir ki ,

Kısaca, yukarıda özetlenen tüm olumsuzluklardan bir sonuç çıkarılacaksa ;

 TURİZMDE BİLGİYE DAYALI POLİTİKA VE STRATEJİYE İHTİYAÇ VARDIR

 KÜÇÜCÜK BİR MARANGOZLUK İŞİNİ VERİRKEN BİLE İŞİN EHLİNİN VE PROFESYONELİNİN ARANDIĞI BİR DÜNYADA MİLYAR DOLARLIK YATIRIMLAR AMATÖR OLUŞUMLARA TESLİM EDİLMEMELİ VE DEVLET KESİNLİKLE BU KONUDA TARAF OLMALIDIR.

 BÜTÜN FAALİYETLERİN BAŞLANGIÇ NOKTASI PLANLAMA OLMALIDIR.

 YATIRIMCILARA PLANLAMA YAPARKEN KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLINCA SADECE DENETİM-BELGELENDİRME HİZMETİ DEĞİL, DANIŞMA-DENETİM-BELGELENDİRME HİZMETİ VERİLMESİ SAĞLANMALI VE BU NOKTADA YATIRIMCI YUKARIDAKİ PROJE KAPSAMINA YÖNLENDİRİLMELİDİR.

 TURİZM KONUSUNDA EĞİTİMİ OLMAYAN YATIRIMCILARIN BİRLİKTE HAREKET EDECEKLERİ MESLEKİ TECRÜBELERİ KANITLANMIŞ VE YUKARIDA SUNDUĞUMUZ PROJE KAPSAMINDA ÖN GÖRÜLEN EĞİTİMLİ BİR KADRONUN YATIRIMIN BAŞINDAN İTİBAREN İSTİHDAM EDİLMELERİ SAĞLANMALIDIR.

 TESİSİN YAPIMI VE İŞLETİLMESİ DEVRELERİNDE DE BELİRTİLEN DOĞRULTULARDA YÖNLENDİRME VE DENETİM YAPILARAK HATALARI MİNİMUM BOYUTA İNDİRGEMENİN YOLLARI BULUNMALIDIR.

TÜM BU KONULARIN ÇÖZÜMÜ ÇERÇEVESİNDE , BAŞTA EĞİTİMSİZ ARA ELEMAN SORUNU , NİTELİKLİ TEPE YÖNETİCİLERİN GİRİŞİM VE İŞLETİM TEKNİKLERİ İLE HAFİFLETİLECEK , SON YILLARIN EN GÜNCEL KONUSU OLAN “ HERŞEY DAHİL SİSTEM ” KOMEDİSİ KENDİLİĞİNDEN GEREKEN UYGULAMA SINIRLARINA ÇEKİLECEK VE DİĞER BİR ÇOK OLUMSUZ TURİZM GELİŞİMİNDE SON NOKTA YUKARIDA SUNDUĞUMUZ PROJE KAPSAMININ DESTEKLENMESİ VE UYGULAMAYA ALINMASI İLE BİTİRİLECEKTİR.

SAYGILARIMIZLA

SERDAR KARCILIOĞLU

YÖN.KUR.BAŞKANI

BOYD

BODRUM PROFESYONEL

OTEL YÖNETİCİLERİ DERNEĞİ
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

BOYD Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği konaklama sektöründeki yöneticileri ilgilendiren hazırladığı projeyi tanıtmayı sürdürüyoruz.

TEPE YÖNETİCİ SINIFLANDIRMASI:

“SEKTÖRÜN VE ÜLKEMİZİN İMAJI AÇISINDAN BU PROJENİN DÜZENLENMESİ GEREKEN EN ÖNEMLİ DETAYI OLUP , MUTLAK SURETTE VE KARARLILIKLA UYGULANMALIDIR….”

SEKTÖRDE HALEN GÖREV YAPAN TEPE YÖNETİCİLER , AKADEMİK EĞİTİMLERİ, SEKTÖREL VE MESLEKİ DENEYİMLERİ , KATILDIKLARI FORMASYON EĞİTİMİ VE SERTİFİKA PROGRAMLARI BAZ ALINARAK […]

Previous Entry

Yaşar Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. İge Pırnar, Ege’nin turizmden hak ettiği payı alabilmesi için tüm Ege Bölgesi’ni kapsayan bir turizm destinasyonu güç birliğinin gerektiğini söyledi. Pırnar, “Ege Bölgesi, alması gereken talebi maalesef alamamakta. Bunun nedenlerinden biri de turizmde pek çok kaynağı barındıran eşsiz bir destinasyon bölgesi olarak sahip olduklarımızı bir arada tanıtıp öne […]

Next Entry