Suat Tore
World of Traveller

Ege turizmi için güçbirliği şart-1-

Kasım 23rd 2016 in Türkçe yazıları

Yaşar Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. İge Pırnar, Ege’nin turizmden hak ettiği payı alabilmesi için tüm Ege Bölgesi’ni kapsayan bir turizm destinasyonu güç birliğinin gerektiğini söyledi. Pırnar, “Ege Bölgesi, alması gereken talebi maalesef alamamakta. Bunun nedenlerinden biri de turizmde pek çok kaynağı barındıran eşsiz bir destinasyon bölgesi olarak sahip olduklarımızı bir arada tanıtıp öne çıkamamamız. Denizden tarihe, sağlıktan gurme turizmine kadar pek çok değişik turizm ürününü içinde barındıran Ege’nin, bir bütün turizm destinasyonu olarak tanıtımı yapılmalı. Turizm talebini artırmak için ortak markalama ve ortak reklam faaliyetleri ile bu eşsiz destinasyonun eşsiz turizm ürünleri ‘global düşünce-bölgesel yaklaşım’ ilkesi benimsenerek bir elden dünyaya tanıtılmalı” dedi.

Turizm sektörünün, Türk ekonomisinin başında gelen ve kriz dönemleri dışında en hızlı büyüyen sektör olduğunu belirten Yaşar Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. İge Pırnar, “2016 yılının ilk 10 aylık dönemde, İzmir, Muğla, Aydın gibi önde gelen turistik merkezlerdeki turist kaybı geçen yıla göre yüzde 40’ın üzerinde. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Ege turizmi de büyük zararla karşılaştı. Yalnızca İzmir’e gelen yabancı ziyaretçi sayısı 10 ayda yüzde 43,5 gerileyerek 636 bine düştü. Ege’nin bu düşüşten daha az etkilenmesi, ilerleyen dönemde ise turizmden hak ettiği payı alabilmesi için çözümler üretmek gerekiyor” diye konuştu.

ALTERNATİF TURİZM POTANSİYELİ

Prof. Dr. Pırnar, “Gerek klasik turizm çeşidi diyebileceğimiz deniz, kum, güneş üçlüsüne, gerekse yeni eğilimlerden olan termal, sağlık, kongre, festival, spor, kültür, mağara, kuş gözetleme, eğitim, yat, kurvaziyer, ekoloji, inanç ve gastronomi gibi turizm çeşitleri açısından Ege Bölgesi ve özellikle de İzmir büyük potansiyele sahip. Ege Bölgesi’ne gelen turist profili, Türkiye geneline kıyasla veya tek olarak incelendiğinde, ziyaretçilerin geliş amaçlarının Türkiye geneline göre çok farklı olduğu göze çarpıyor. Yabancılar Türkiye genelinde yüzde 59 oranında gezi, eğlence, kültür ve sportif amaçla gelirken Ege’de bu oran bazı illerde yüzde 90’ı geçiyor. Dolayısıyla pek çok değişik turizm ürününü içinde barındıran Ege’nin bir bütün olarak destinasyon tanıtımının yapılması turizmi canlandırabilecek bir yaklaşım olacaktır” dedi. Haftaya sürdüreceğiz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

BOYD Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği konaklama sektöründeki yöneticileri ilgilendiren hazırladığı projeyi tanıtmayı bitiriyoruz. 

SONUÇ

Ülkemiz , klasik anlatımla deniz güneş kum üçlemesi ve ikliminin yanı sıra , sahip olduğu Tarih ,Kültür mirasları ile yaşanmış tüm Medeniyetlere ve Dinlere başkentlik yapmış Dünyada turizm yapılabilirlik açısından birinci sırada olması gereken bir Turizm cennetidir.

Dünyada her yıl Bir milyar […]

Previous Entry

Yaşar Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. İge Pırnar’ın, Ege’nin turizmden hak ettiği payı alabilmesi için önerilerini tamamlıyoruz.

İZMİR YAŞAYAN MÜZE

Ege Bölgesi’nin, şifalı sıcak suları ve ılıman iklimiyle de bütün yıl sürdürülebilir turizm olanağı sağlayacak mevsim özelliklerine sahip olduğunu vurgulayan İge Pırnar, “Kara, hava ve deniz yolu olarak bölgemizde ulaştırma olanakları da oldukça gelişmiş durumda. Kültür […]

Next Entry