Suat Tore
World of Traveller

Ege turizmi için güçbirliği şart -2-

Kasım 29th 2016 in Türkçe yazıları

Yaşar Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. İge Pırnar’ın, Ege’nin turizmden hak ettiği payı alabilmesi için önerilerini tamamlıyoruz.

İZMİR YAŞAYAN MÜZE

Ege Bölgesi’nin, şifalı sıcak suları ve ılıman iklimiyle de bütün yıl sürdürülebilir turizm olanağı sağlayacak mevsim özelliklerine sahip olduğunu vurgulayan İge Pırnar, “Kara, hava ve deniz yolu olarak bölgemizde ulaştırma olanakları da oldukça gelişmiş durumda. Kültür turizmi, Ege Bölgesi için büyük potansiyele sahip. Tarih ve kültür mirası olarak İzmir, 8 bin 500 yıllık geçmişi ile yaşayan canlı bir müze. Bölgemiz, Lidya, İon, Efes, Bergama Krallığı, Troya gibi Antik Yunan uygarlıkları ile Roma ve Bizans dönemine ait pek çok tarihi eser bulunmakta. Ege Bölgesi destinasyon tanıtımında; Kral kaya mezarlıklarından, Meryemana Kilisesine, Hierapolis’den Efes’e, Bergama’dan Apollon Tapınağı’na Sard harabelerine kadar kültürel çekicilikler vurgulanmalı” dedi.

EGE’DE SAĞLIK TURİZMİ

Ege Bölgesi’nin termal kaynaklar yönünden Türkiye’nin en zengin bölgesi olduğunu ifade eden Pırnar, “Antik çağlardan bu yana Ege’de sağlık turizmi yapılıyor. Sağlık ve medikal turizmde, başta İzmir hastaneleri olmak üzere termal turizmde Çeşme Ilıcaları ve Şifne kaplıca ve çamuru, Denizli ve Afyon termal tesisleri ön plana çıkarılmalı. Alaçatı ise kendine özgü turizmi, butik taş evleri, rüzgar sörfüyle Ege Bölgesi destinasyonunun önemli bir unsurudur ve mutlaka destinasyon pazarlamasında yerini almalıdır. Bu bağlamda çok ilgi çeken Şirince başta olmak üzere Eski Doğanbey Köyü, Nazar Köy, Kaynarpınar, dibek kahvesi ile tanınan Kozbeyli, Adatepe köyü, Fethiye Kayaköy, Türkiye’nin ilk özel etnografya müzesi ile bir köyde açılan ilk sanat galerisine ev sahipliği yapan Tahtakuşlar Köyü gibi farklı temalı köyler de tanıtıma dahil edilmeli” diye konuştu.

EKOLOJİK TURİZM ZENGİNİ

Bölgede ekolojik turizm de önemli bir yer tuttuğunu belirten Prof. Dr. Pırnar, “Milli parklar ve tabiat koruma alanları, tüm bölgeye yayılmış durumda. Bölgemizde, 19 adet tabiat anıtı, 11 adet yaban hayatı geliştirme sahası, 29 adet tabiat parkı, Pamukkale travertenleri, Fethiye Ölüdeniz, Aydın’daki Zeus mağarası ve Pamukkale’nin yeraltındaki benzeri olan Kaklık Mağarası gibi pek çok farklı cennet var. İzmir’deki Karagöl, Bozdağ’ın zirvesindeki Gölcük Gölü ve Denizli’de bulunan tektonik Acıgöl gibi yerler de destinasyon için önemli çekiciliklerden” diyerek tabiat zenginliklerine dikkat çekti.

Ege Bölgesinin, turizmde kaybedilen pazarın kazanılması ve hak ettiği yeri alması için destinasyon yönetimi konusunun organize şekilde ele alınmasının gerektiğini belirten İge Pırnar,  “Çeşme, Marmaris, Bodrum, Kuşadası yat limanları ile yat turizmi ve farklı alanlarda golf turizmi, spor turizmi, kurvaziyer turizmi, mağara turizmi, inanç turizmi, gastronomi turizmi ve kongre turizmi gibi daha pek çok değişik turizmi de bünyesinde barındıran Ege Bölgesi’nde, turizm talebini artırmak için destinasyon pazarlaması yapılmalı. Ortak markalama ve ortak reklam faaliyetleri ile de bu eşsiz destinasyonun eşsiz turizm ürünleri ‘global düşünce-bölgesel yaklaşım’ ilkesi benimsenerek bir elden dünyaya tanıtılmalı” diyor.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Yaşar Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. İge Pırnar, Ege’nin turizmden hak ettiği payı alabilmesi için tüm Ege Bölgesi’ni kapsayan bir turizm destinasyonu güç birliğinin gerektiğini söyledi. Pırnar, “Ege Bölgesi, alması gereken talebi maalesef alamamakta. Bunun nedenlerinden biri de turizmde pek çok kaynağı barındıran eşsiz bir destinasyon bölgesi olarak sahip olduklarımızı bir arada tanıtıp öne […]

Previous Entry

Seyahat acentalarının gündeminde havayolları var. Acentalar havayollarının uygulamalarından sıkıntılı. Konu ile ilgili olarak acentaların haklarının korunması adına çabalar sürüyor.
TÜRSAB  ve Turizm Akademisyenleri Derneği (TUADER) işbirliğiyle turizmciler “Seyahat Acentalarının Havayolu Biletleme Sorunları”adıyla bir çalıştay  düzenledi. Bu çalıştayda, seyahat acentası yetkilileri biletleme faaliyetlerinde karşılaştıkları sorunları dile getirerek bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerini masaya yatırdılar. Rekabet, Mali, Acenta […]

Next Entry